Resultat från The Electron Race

Publicerad 2017-06-16

Onsdagen 14 juni gick loppet The Electron Race av stapeln för första gången. Totalt tog sig 68 av skolans anställda sig runt den tre kilometer långa banan. Priser gick till de tre snabbaste kvinnorna, de tre snabbaste männen och den avdelning som presterade bäst totalt.

Mest vältränade avdelningen

Avdelningen för teknisk informationsvetenskap krossade allt motstånd och vann titeln som ”fittest department” i storartad stil. Priset för ”fittest department” räknades ut med hjälp av en formel konstruerad av Patrik Hilber (se formel nedan). 

Place

Department

Deltagare

Genomsnittlig tid

Antal personer på avd.

Deltagande

Min

Sek

DHm

Winner!

Information Science and Engineering

24

00:17:27

54

44,4%

7

48

7,8

2

Micro and Nanosystems

11

00:15:31

56

19,6%

3

50

3,8

3

Dean's Office

6

00:22:54

24

25,0%

3

2

3,0

4

Electromagnetic Engineering

7

00:16:06

47

14,9%

2

49

2,8

5

Electric Power and Energy Systems

10

00:18:32

90

11,1%

1

50

1,8

6

Automatic Control

8

00:17:31

87

9,2%

1

36

1,6

7

Space and Plasma Physics

1

00:15:55

19

5,3%

1

0

1,0

8

Network and Systems Engineering

1

00:12:06

28

3,6%

0

49

0,8

 

Grand Total

68

00:17:33

405

16,8%

2

56

2,9

Vinnare och samtliga deltagares tider 

På damsidan segrade Konstantina Bitsi med tiden 15 min och 38 sekunder. Tolv sekunder senare korsade tvåan Marie Maros mållinjen och kort därefter Emma Tegling som kom på tredje plats. Herrarnas kamp vanns av Fredrik Sjöberg som spurtade in på fina 12 minuter och 6 sekunder. På andra plats kom Manne Henriksson tätt följt av Elis Nycander som knep tredjeplatsen.

Dam

Placering Startnummer Förnamn Efternamn Avdelning Tempo Tid
1 27 Konstantina Bitsi Electric Power and Energy Systems 5:12 0:15:38
2 52 Marie Maros Information Science and Engineering 5:16 0:15:50
3 5 Emma Tegling Automatic Control 5:33 0:16:40
4 53 Qiwen Wang Information Science and Engineering 5:43 0:17:11
5 55 Jing Yue Information Science and Engineering 5:54 0:17:45
6 15 Mengyuan Fang Automatic Control 6:15 0:18:47
7 10 Emma Geira Dean's Office 6:19 0:18:59
8 33 Bing Li Electromagnetic Engineering 6:30 0:19:32
9 54 Du Liu Information Science and Engineering 6:39 0:20:00
10 11 Irina Radulescu Dean's Office 6:48 0:20:26
11 7 Agneta Rune Rune Dean's Office 7:10 0:21:32
12 8 Kathy Hammar Dean's Office 8:50 0:26:32
13 26 Annica Johannesson Electric Power and Energy Systems 11:23 0:34:09
14 9 Irene Johansson Dean's Office 11:23 0:34:10
15 4 Felicia Gustafsson Automatic Control 11:23 0:34:11

Herr

Placering Startnummer Förnamn Efternamn Avdelning Tempo Tid
1 70 Fredrik Sjöberg Network and Systems Engineering 4:02 0:12:06
2 14 Manne Henriksson Automatic Control 4:06 0:12:21
3 21 Elis Nycander Electric Power and Energy Systems 4:09 0:12:27
4 57 Janosch Hauser Micro and Nanosystems 4:11 0:12:34
5 60 Petr Makhalov Micro and Nanosystems 4:12 0:12:38
6 37 Johan Wahlström Information Science and Engineering 4:14 0:12:44
7 63 Junfeng Wu Automatic Control 4:15 0:12:47
8 2 Niklas Everitt Automatic Control 4:16 0:12:50
9 46 Håkan Carlsson Information Science and Engineering 4:17 0:12:53
10 18 Rudi Soares Electric Power and Energy Systems 4:20 0:13:00
11 30 Johan Malmström Electromagnetic Engineering 4:20 0:13:03
12 38 German Bassi Information Science and Engineering 4:22 0:13:07
13 12 Matthijs Heuvelmans Electric Power and Energy Systems 4:22 0:13:08
14 35 Henrik Forssell Information Science and Engineering 4:23 0:13:11
15 41 Mikael Skoglund Information Science and Engineering 4:25 0:13:16
16 59 Xiaojing Wang Micro and Nanosystems 4:30 0:13:31
17 64 Simone Pagliano Micro and Nanosystems 4:41 0:14:03
18 48 Magnus Jansson Information Science and Engineering 4:42 0:14:06
19 31 Per Westerlund Electromagnetic Engineering 4:44 0:14:14
20 29 Patrik Hilber Electromagnetic Engineering 4:44 0:14:15
21 20 Jieqiang Wei Automatic Control 4:51 0:14:35
22 34 Jesper  Magnusson Electromagnetic Engineering 4:58 0:14:56
23 61 Arne Quellmalz Micro and Nanosystems 5:01 0:15:05
24 62 Torben Last Micro and Nanosystems 5:07 0:15:21
25 65 Alessandro Enrico Micro and Nanosystems 5:12 0:15:36
26 66 Reza Zandi Shafagh Micro and Nanosystems 5:13 0:15:39
27 6 Peter Lönn Dean's Office 5:14 0:15:43
28 22 Stefan Stankovic Electric Power and Energy Systems 5:15 0:15:48
29 32 Sina Molavipour Information Scince and Engineering 5:16 0:15:50
30 25 Dong Liu Information Science and Engineering 5:17 0:15:52
31 71 Georgi Olentsenko Space and Plasma Physics 5:18 0:15:55
32 16 Luca Bessegato Electric Power and Energy Systems 5:22 0:16:08
33 56 Yu Ye Information Science and Engineering 5:29 0:16:30
34 42 Joakim Jaldén Information Science and Engineering 5:43 0:17:10
35 19 Giovanni Zanuso Electric Power and Energy Systems 5:45 0:17:15
36 47 Hanwei Wu Information Science and Engineering 5:51 0:17:35
37 51 Vidit Saxena Information Science and Engineering 5:52 0:17:38
38 43 Jin Huang Information Science and Engineering 5:59 0:17:58
39 3 Antonio Adaldo Automatic Control 5:59 0:17:59
40 58 Emre Iseri Micro and Nanosystems 6:01 0:18:04
41 13 Boules  Nessim Information Science and Engineering 6:05 0:18:16
42 44 Baptiste Cavarec Information Science and Engineering 6:13 0:18:42
43 39 Hasan Celebi Information Science and Engineering 6:16 0:18:51
44 67 Hans Sohlström Micro and Nanosystems 6:20 0:19:01
45 50 Xuge Fan Micro and Nanosystems 6:21 0:19:06
46 40 Guang Yang Information Science and Engineering 6:22 0:19:06
47 72 Lars Nordström Electric Power and Energy Systems 6:22 0:19:09
48 36 C V Ramana Reddy Avula Information Science and Engineering 6:28 0:19:26
49 49 Tobias Oechtering Information Science and Engineering 6:33 0:19:41
50 28 Rajeev Thottappillil Electromagnetic Engineering 6:57 0:20:53
51 24 Alireza Javid Information Science and Engineering 8:37 0:25:51
52 45 Antonios Pitarokoilis Information Science and Engineering 8:41 0:26:05
53 17 Oskar Wallmark Electric Power and Energy Systems 9:32 0:28:37

Formel för "fittest department"

Till sidans topp